Kia EV2 Şarj Rehberi: Evde Kaç Saatte Dolar, 22 kW Opsiyonu Gerekli mi?
Kia EV2 Türkiye pazarında üç donanımla satışta. Eylül 2026 fiyatları, 42,2 ve 61 kWh batarya seçenekleri, evde ve DC şarj süreleri ile 22 kW AC opsiyonunun gerçekten gerekli olup olmadığı.
Mube Energy
2026-09-04
Kısa Cevap
Kia EV2, Ağustos 2026'da Türkiye'de satışa sunuldu ve Eylül 2026 itibarıyla üç donanım seviyesiyle listede: Cool, Elegance ve Elegance Long Range. Batarya iki farklı kapasitede sunuluyor — 42,2 kWh ve 61 kWh.
Şarj tarafında EV2, segmentinde bir istisna: 11 kW AC şarj standart, 22 kW ise opsiyonel. Bu banttaki hiçbir rakip 22 kW AC sunmuyor.
Peki o 22 kW opsiyonuna para vermeli misiniz? Evde şarj edecekseniz büyük ihtimalle hayır. Doğru cevap neredeyse her kullanıcı için 11 kW trifaze bir wallbox. Nedenini Kia'nın kendi açıkladığı şarj süreleriyle aşağıda gösteriyoruz.
Kia EV2 Eylül 2026 Türkiye Fiyat Listesi
| Donanım | Motor | Batarya | Liste fiyatı | Kampanyalı |
|---|---|---|---|---|
| Cool | 107,8 kW (146,5 PS) | 42,2 kWh | 1.719.000 TL | 1.649.000 TL |
| Elegance | 107,8 kW (146,5 PS) | 42,2 kWh | 1.919.000 TL | 1.849.000 TL |
| Elegance Long Range | 99,5 kW (135,2 PS) | 61 kWh | 2.129.000 TL | 2.029.000 TL |
Kampanya indirimi donanıma göre 70.000 - 100.000 TL bandında değişiyor.
Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var: EV2, ağustos lansmanında 1.599.000 TL kampanyalı giriş fiyatıyla duyurulmuştu. Bir ay içinde giriş seviyesi 1.649.000 TL'ye çıktı. Elektrikli araç fiyatları kampanya, stok ve vergi koşullarına göre aylık değişiyor — sipariş öncesinde mutlaka güncel liste teyit edilmeli. Vergilendirme tarafını ÖTV ve MTV yazımızda ele alıyoruz.
Motor gücü neden Long Range versiyonunda daha düşük?
Tabloyu dikkatli okuduysanız bir tuhaflık fark etmişsinizdir: büyük bataryalı Long Range versiyonun motoru daha zayıf (99,5 kW / 135,2 PS), küçük bataryalı Cool ve Elegance ise daha güçlü (107,8 kW / 146,5 PS).
Bu bir yazım hatası değil, bilinçli bir mühendislik tercihi. Long Range versiyonda öncelik hızlanma değil menzil verimliliği; daha ağır bataryayla birlikte motor da menzili koruyacak şekilde ayarlanıyor. Günlük kullanımda ikisi arasındaki fark hissedilir değil.
Menzil: Hangi Batarya Kime Yeter?
| Versiyon | Batarya | WLTP menzil | Kime uygun |
|---|---|---|---|
| Cool / Elegance | 42,2 kWh | 317 km | Şehir içi, günlük 40-80 km |
| Elegance Long Range | 61 kWh | 453 km | Düzenli şehirler arası kullanım |
WLTP değerleri laboratuvar koşullarına aittir. Türkiye şartlarında gerçekçi beklenti, yaz aylarında bu rakamın yaklaşık %85-90'ı, kışın %70-75'i yönündedir. Yani 42,2 kWh versiyon kışın 220-240 km bandına inebilir. Bunun sebeplerini ve nasıl azaltılacağını kışın şarj yazımızda anlatıyoruz.
Buradan çıkan kritik sonuç: evde düzenli şarj eden bir kullanıcı için 42,2 kWh çoğu zaman fazlasıyla yeterlidir. Menzil endişesi, aslında büyük ölçüde bir şarj altyapısı endişesidir. Her sabah dolu araca binen biri için 317 km ile 453 km arasındaki fark, yılda sadece birkaç kez hissedilir.
Kia EV2 Nasıl Şarj Olur? Üç Yöntem
| Yöntem | Güç | 42,2 kWh (%0-100) | 61 kWh (%0-100) |
|---|---|---|---|
| Normal ev prizi (acil durum kablosu) | ~2,3 kW | ~20 saat | ~29 saat |
| Monofaze wallbox | 7,4 kW | ~6 saat | ~8,5 saat |
| Trifaze wallbox (önerilen) | 11 kW | ~4 saat | ~5,5 saat |
| Trifaze wallbox (22 kW opsiyonlu araç) | 22 kW | ~2,5 saat | ~3 saat |
| DC hızlı şarj (%10-80) | 118 kW | ~29 dk | ~30 dk |
İlk satır, EV2 alacak herkesin görmesi gereken satır. Normal ev prizinden şarj, 61 kWh versiyonda 29 saat sürer — yani bir günden fazla. Araçla birlikte gelen kablo bir acil durum çözümüdür; günlük kullanım için tasarlanmamıştır. Üstelik standart prizler saatlerce kesintisiz tam yükte çalışmak üzere üretilmez, ısınma ve yangın riski taşır.
AC ile DC arasındaki teknik farkı merak ediyorsanız AC ve DC şarj farkı yazımıza göz atabilirsiniz.
22 kW Opsiyonu Ödemeye Değer mi?
EV2'nin 22 kW AC opsiyonu, bu fiyat segmentinde gerçekten nadir bir özellik. Ama evde kullanmak isteyenler için üç ayrı engel çıkarıyor:
- Trifaze bağlantı şart. 22 kW yalnızca üç fazlı elektrik bağlantısında mümkündür. Konutunuz monofaze ise araçta 22 kW opsiyonu olsa bile 7,4 kW ile sınırlı kalırsınız ve ödediğiniz opsiyon bedeli evde hiçbir karşılık bulmaz. Hangi tipte olduğunuzu trifaze mi monofaze mi rehberimizle öğrenebilirsiniz.
- Abonelik gücünüz yetmeyebilir. 22 kW, ortalama bir konutun sözleşme gücünün önemli bir bölümünü tek başına tüketir. Güç artırımı ayrı bir başvuru sürecidir ve haftalar alabilir; ayrıntıları abonelik gücü artırma yazımızda bulabilirsiniz.
- Kazanç uyku saatlerinde geçiyor. Kia'nın kendi verilerine göre Long Range versiyon 11 kW ile 5,5 saatte, 22 kW ile 3 saatte doluyor. Kazandığınız 2,5 saat, gece 01:00 ile 03:30 arasındadır. O sırada uyuyorsunuzdur ve araç sabaha kadar zaten dolacaktır.
Peki 22 kW ne zaman mantıklı?
Opsiyonu tamamen gereksiz ilan etmiyoruz. Şu durumlarda gerçekten değer üretir:
- Günde birden fazla tam şarj döngüsü gerektiren yoğun kullanım (ticari kullanım, günlük 200+ km).
- İş yeri otoparkı gibi aracın gündüz kısa süreli park ettiği yerlerde şarj ediyorsanız.
- Halka açık 22 kW AC istasyonları düzenli kullanıyorsanız — burada araç 11 kW ile sınırlıysa iki katı süre beklersiniz.
- Ortak kullanımlı site veya filo otoparklarında cihaz başına devir hızının önemli olduğu senaryolar.
Güç seçiminin genel mantığını 7,4 / 11 / 22 kW karşılaştırmamızda, EV2'nin rakipleri karşısındaki konumunu ise uygun fiyatlı elektrikli araç segmenti yazımızda ayrıntılı ele alıyoruz.
Gerçek Hayatta Kaç kWh Lazım?
Şarj süresi tablolarındaki en büyük yanılgı, herkesin bataryayı her gece %0'dan %100'e doldurduğunu varsaymaktır. Gerçekte böyle olmaz.
EV2 ile günde 50 km yapan tipik bir kullanıcıyı ele alalım. Ortalama 16-17 kWh/100 km tüketimle bu, günde yaklaşık 8-9 kWh demektir. Bu enerjiyi doldurmak:
- 11 kW wallbox ile: yaklaşık 50 dakika
- 7,4 kW wallbox ile: yaklaşık 1 saat 15 dakika
- 22 kW ile: yaklaşık 25 dakika
Üçü de gece tarifesinin içine rahatlıkla sığar. Günlük kullanımda 11 kW ile 22 kW arasındaki fark, pratikte hiçbir şey ifade etmez. Kendi kilometreniz ve tarifenizle bu hesabı şarj maliyeti hesaplama aracımızla yapabilirsiniz.
Bir not daha: bataryayı rutin olarak %100'e kadar doldurmak yerine %80-90 bandında tutmak batarya ömrü açısından daha iyidir. Bu konuyu %80 mi %100 mü yazımızda açıklıyoruz.
DC Hızlı Şarj: 118 kW ve %10-80 Otuz Dakika
EV2, her iki batarya seçeneğinde de 118 kW DC hızlı şarj destekliyor ve %10'dan %80'e yaklaşık 29-30 dakikada ulaşıyor. Bu, 400 V mimarili bir B-SUV için gayet iyi bir değer ve uzun yol kullanımını rahat kılıyor.
Ancak DC şarjı günlük rutin hâline getirmek iki açıdan pahalıdır: kWh birim fiyatı ev tarifesinin çok üzerindedir ve sürekli yüksek güçle şarj batarya için evdeki yavaş AC şarj kadar nazik değildir. Maliyet karşılaştırmasını şarj maliyeti rehberimizde rakamlarla veriyoruz.
Doğru kurgu şudur: rutin şarj evde AC, uzun yolda DC.
V2L: EV2 ile Priz Taşımak
EV2, donanım paketine göre V2L (Vehicle-to-Load) özelliği sunuyor ve 3,6 kW'a kadar cihaz besleyebiliyor. Yani araç, kamp alanında buzdolabı ve ocak çalıştırabilen, elektrik kesintisinde eve destek verebilen taşınabilir bir güç kaynağına dönüşüyor.
3,6 kW, bir su ısıtıcısı ile bir buzdolabını aynı anda rahatça besleyecek seviyedir. V2L ile neler yapılabileceğini gizli özellikler yazımızda ele aldık. Sipariş verirken bu özelliğin seçtiğiniz donanım paketinde bulunup bulunmadığını teyit edin — paketlere göre değişiyor.
Kia EV2 İçin Doğru Wallbox Nasıl Seçilir?
| Durumunuz | Önerilen cihaz | Neden |
|---|---|---|
| Trifaze bağlantı var (yaygın durum) | 11 kW trifaze wallbox | Aracın standart gücünü tam kullanır, gece döngüsüne fazlasıyla yeter |
| Monofaze bağlantı var | 7,4 kW monofaze wallbox | Monofazede üst sınır zaten 7,4 kW |
| 22 kW opsiyonlu araç + trifaze + yoğun kullanım | 22 kW trifaze wallbox | Yalnızca günde birden fazla döngü varsa anlamlı |
| Apartman / site otoparkı | 11 kW + yük yönetimi | Ortak altyapıda güç paylaşımı gerekir |
Cihaz seçiminde güç kadar önemli iki ayrıntı daha var:
- Kablolu mu, soketli mi? Kablolu modelde kablo cihaza sabittir, her seferinde kablo taşımazsınız. Soketli modelde farklı araçlar için kablo değiştirebilirsiniz. Karşılaştırmayı kablolu mu soketli mi yazımızda yaptık.
- Dahili kaçak akım koruması. Cihazın içinde DC kaçak akım algılama bulunması, pano tarafında ek maliyeti düşürür ve kurulumu güvenli hâle getirir.
Cihaz fiyat aralıkları için wallbox fiyatları yazımıza, hızlı bir öneri için şarj istasyonu seçim asistanımıza bakabilirsiniz.
Kurulumda Atlanmaması Gereken 4 Nokta
- Abonelik gücü kontrolü. 11 kW bile mevcut sözleşme gücünüzü zorlayabilir. Kurulum öncesi mutlaka kontrol edilmeli.
- Topraklama ölçümü. Şarj istasyonu, sağlıklı topraklama olmadan çalışmaz — daha doğrusu çalışmamalıdır. Ölçüm ve gerekiyorsa iyileştirme, kurulumun ayrılmaz parçasıdır. Altyapı ve topraklama yazımızda ayrıntılı.
- Kablo kesiti ve mesafe. Sayaç ile otopark arası mesafe uzadıkça gerilim düşümü artar; kesit buna göre hesaplanmalıdır. 10 metre ile 60 metre arasında ciddi maliyet farkı oluşur.
- Site ise yönetim onayı. Apartman veya sitede kurulum, kat malikleri süreci gerektirir. Apartmanda şarj mümkün mü yazımızda süreci adım adım anlattık.
Sık Sorulan Sorular
Kia EV2 evde kaç saatte şarj olur?
11 kW trifaze wallbox ile 42,2 kWh versiyon yaklaşık 4 saatte, 61 kWh Long Range versiyon yaklaşık 5,5 saatte %0'dan %100'e dolar. 7,4 kW monofaze cihazla bu süreler sırasıyla yaklaşık 6 ve 8,5 saattir. Günlük kullanımda gerçek süreler çok daha kısadır — 50 km için 11 kW ile yaklaşık 50 dakika yeterlidir.
Kia EV2 fiyatı ne kadar?
Eylül 2026 listesine göre kampanyalı fiyatlar Cool için 1.649.000 TL, Elegance için 1.849.000 TL, Elegance Long Range için 2.029.000 TL. Liste fiyatları sırasıyla 1.719.000, 1.919.000 ve 2.129.000 TL. Fiyatlar aylık değişebildiği için sipariş öncesi güncel liste teyit edilmelidir.
Kia EV2 için 22 kW şarj istasyonu almalı mıyım?
Evde kullanacaksanız büyük ihtimalle hayır. 22 kW trifaze bağlantı ve yüksek abonelik gücü gerektirir; kazandırdığı süre ise uyku saatlerine denk gelir. 11 kW, gece döngüsü için fazlasıyla yeterlidir. 22 kW yalnızca günde birden fazla tam şarj döngüsü gerektiren yoğun kullanımda anlamlıdır.
Normal ev prizinden şarj edebilir miyim?
Teknik olarak evet, pratik olarak hayır. 42,2 kWh versiyon yaklaşık 20 saat, 61 kWh versiyon yaklaşık 29 saat sürer. Ayrıca standart prizler saatlerce tam yükte çalışmak için tasarlanmadığından ısınma riski taşır. Araçla gelen kablo acil durum çözümüdür.
42,2 kWh mi 61 kWh mı almalıyım?
Evde düzenli şarj imkânınız varsa ve günlük kullanımınız 100 km altındaysa 42,2 kWh fazlasıyla yeterlidir. Düzenli şehirler arası yol yapıyorsanız veya evde şarj imkânınız kısıtlıysa 61 kWh daha rahat bir kullanım sunar.
EV2 kışın ne kadar menzil kaybeder?
Soğuk havada WLTP menzilinin yaklaşık %70-75 bandına inmek olağandır. 42,2 kWh versiyon için bu 220-240 km demektir. Ön iklimlendirmeyi araç fişteyken çalıştırmak, bu kaybın önemli bir bölümünü telafi eder.
Sonuç
Kia EV2, uygun fiyatlı elektrikli araç segmentine 11 kW AC şarjı standart vererek girdi — bu, 7-7,4 kW ile başlayan pek çok rakibine göre somut bir avantaj. 22 kW opsiyonu ise segmentte gerçekten nadir, ancak evde çoğu kullanıcı için karşılığı olmayan bir maliyettir.
EV2 sahibi olacak bir kullanıcı için doğru kurgu sade: 11 kW trifaze bir wallbox, sağlam bir topraklama ve gece tarifesine ayarlanmış bir şarj programı. Bu üçlü kurulduğunda araç her sabah dolu olur, menzil endişesi ortadan kalkar ve kilometre başına maliyet DC şarja kıyasla kat kat aşağı iner.
Yapılabilecek en yaygın hata, "ne olur ne olmaz" diyerek gereğinden güçlü bir cihaza ve gereksiz bir altyapı yatırımına girmektir. İkinci yaygın hata ise altyapıyı hiç kurmayıp aracı ev prizine bağlamaktır.
👉 Kia EV2 için evinizin elektrik altyapısına uyan doğru gücü birlikte belirleyelim: ücretsiz keşif için iletişime geçin veya ABB Terra AC modellerini inceleyin.
Kaynak notu: Bu yazı 4 Eylül 2026 itibarıyla hazırlanmıştır. Fiyat ve donanım bilgileri Kia Türkiye Eylül 2026 fiyat listesinden; batarya, menzil ve şarj verileri Kia Europe resmî ürün sayfasından ve Türkiye lansmanına ilişkin basın aktarımlarından derlenmiştir. Fiyatlar ve donanım içerikleri kampanya, stok ve vergi koşullarına göre sık değişir; V2L ve 22 kW AC gibi özellikler donanım paketine göre farklılaşır. Satın alma öncesinde aracın güncel teknik broşürü ve yetkili satıcı teyidi esas alınmalıdır. Şarj süreleri %0-100 aralığı için yaklaşık değerlerdir; gerçek süreler sıcaklık, batarya durumu ve şebeke koşullarına göre değişir. Menzil değerleri WLTP çevrimine aittir.
Etiketler: