Ucuz Elektrikli Araç Savaşı: Kia EV2, Inster ve ë-C3’te Kimsenin Bakmadığı Rakam
Kia EV2 satışta, Togg T6X yolda. Uygun fiyatlı elektrikli araçlar menzille değil AC şarj gücüyle ayrışıyor: 7 kW ile 22 kW arası fark ve evde ne anlama geldiği.
Mube Energy
2026-08-31
Kısa Cevap
2026'nın ikinci yarısında Türkiye'de uygun fiyatlı elektrikli araç segmenti doldu: Kia EV2 ağustosta satışa çıktı, Hyundai Inster, Citroën ë-C3 ve Fiat Grande Panda raflarda, Togg T6X ise Haziran 2027'de geliyor. Karşılaştırma yazılarının tamamı fiyat, batarya ve menzile bakıyor.
Oysa bu araçlarda birbirinden en çok ayrışan teknik veri AC şarj gücü — yani aracın evde saatte kaç kWh kabul ettiği. Aynı fiyat bandındaki iki araç arasında bu rakam 7 kW ile 22 kW gibi üç katlık bir aralıkta değişiyor ve doğrudan evinize kuracağınız cihazı, hatta elektrik aboneliğinizi belirliyor.
Bu yazıda önce segmentin güncel tablosunu çıkarıyoruz, sonra kimsenin bakmadığı o rakamın ne anlama geldiğini açıklıyoruz.
Ağustos 2026'da Segmentte Ne Değişti?
Uygun fiyatlı elektrikli araç rekabetini bu ay iki gelişme kızıştırdı:
- Kia EV2, 13 Ağustos 2026'da Türkiye'de satışa sunuldu. 42,2 kWh ve 61 kWh olmak üzere iki batarya seçeneğiyle geldi; kampanyalı giriş fiyatı 1.599.000 TL olarak açıklandı.
- Togg T6X'in prototipi ve takvimi 31 Ağustos'ta paylaşıldı. B-SUV segmentindeki model için Haziran 2027'de talep toplama başlıyor, fiyat hedefi 1,3 milyon TL bandında tutuluyor. Ayrıntılar T6X yazımızda.
Bunlara Hyundai Inster, Citroën ë-C3, Fiat Grande Panda ve Opel Frontera Electric eklendiğinde, 1,3-1,9 milyon TL bandında artık gerçek bir seçenek yoğunluğu var. Türkiye'de elektrikli ve hibrit otomobiller 2026'nın ocak-temmuz döneminde toplam pazarın %51,7'sini oluşturdu; tam elektrikli satışlar 93.403 adede ulaştı.
Herkesin Baktığı Tablo: Batarya ve Menzil
| Model | Batarya | WLTP menzil |
|---|---|---|
| Dacia Spring | 26,8 kWh | ~225 km |
| Hyundai Inster | 42 / 49 kWh | ~327 / ~370 km |
| Kia EV2 | 42,2 / 61 kWh | 317 / 453 km |
| Citroën ë-C3 | 44 kWh | ~326 km |
| Fiat Grande Panda | 44 kWh (LFP) | 320 km |
| Opel Frontera Electric | 44 kWh (LFP) | ~305 km |
| Togg T6X | Açıklanmadı — Haziran 2027 bekleniyor | |
Bu tabloya bakıp karar veren çoğu alıcı, aynı 44 kWh bataryanın Grande Panda'da 320 km, ë-C3'te ~326 km, Frontera'da ~305 km ettiğini görüp "hepsi aynı" diye düşünüyor. Sorun şu ki bu araçlar menzille değil, şarj hızıyla ayrışıyor.
Kimsenin Bakmadığı Rakam: AC Şarj Gücü
AC şarj gücü, aracın içindeki dahili şarj ünitesinin (OBC) kapasitesidir. Evinizdeki wallbox ne kadar güçlü olursa olsun, araç bu sınırın üstünde şarj olmaz. Segmentteki dağılım şöyle:
| Model | AC gücü (standart) | Opsiyon |
|---|---|---|
| Dacia Spring | 7 kW | — |
| Fiat Grande Panda | 7 kW | 11 kW |
| Citroën ë-C3 | 7,4 kW | 11 kW |
| Hyundai Inster | 11 kW | — |
| Kia EV2 | 11 kW | 22 kW |
| Togg T6X | Açıklanmadı | — |
Dikkat çeken üç nokta var:
- Stellantis grubu (ë-C3, Grande Panda, Frontera) 7-7,4 kW ile başlıyor; 11 kW ücretli opsiyon. Yani aynı platformu paylaşan bu araçlarda 11 kW almadıysanız, eve kuracağınız 11 kW'lik cihaz aracı 7,4 kW'de doldurur.
- Kore tarafı (Inster, EV2) 11 kW'ı standart veriyor. Fiyat farkının bir kısmı burada.
- Kia EV2'nin 22 kW opsiyonu segmentte istisna. Bu banttaki hiçbir rakip 22 kW AC sunmuyor — ama aşağıda göreceğiniz gibi, bu evde çoğu kullanıcı için bir anlam ifade etmiyor.
Uyarı: Bu rakam kaynaklarda tutarsız yazılıyor
Bu yazıyı hazırlarken Opel Frontera Electric için iki farklı kaynakta iki farklı değer bulduk: bir karşılaştırma sitesi 7,4 kW, bir haber kaynağı ise "tek fazlı 11 kW" yazıyordu. İkincisi teknik olarak tutarsız — Avrupa'da tek fazlı bağlantıda pratik üst sınır 7,4 kW'tır; 11 kW üç fazlı bir değerdir.
Buradan çıkan ders, tek bir modelden büyük: AC şarj gücünü haber sitelerinden değil, aracın kendi teknik broşüründen veya satış sözleşmesinden doğrulayın. Üstelik bu değer donanım paketine göre değiştiği için, aynı modelin iki farklı versiyonunda farklı olabilir. Satın almadan önce sorulacak soru nettir: "Bu araçta AC dahili şarj ünitesi kaç kW ve 11 kW opsiyonu bu pakete dahil mi?"
Peki Bu Fark Pratikte Ne Kadar Önemli?
Şimdi asıl soruya gelelim: 7 kW ile 11 kW arasındaki fark, gece boyunca evde şarj eden biri için gerçekten önemli mi? Aşağıdaki tablo %0'dan %100'e yaklaşık süreleri gösteriyor (şarj kayıpları dahil):
| Senaryo | 7 kW | 11 kW | 22 kW |
|---|---|---|---|
| Dacia Spring (26,8 kWh) | ~4,2 saat | — | — |
| Inster / EV2 std (42 kWh) | ~6,6 saat | ~4,2 saat | ~2,1 saat |
| ë-C3 / Grande Panda (44 kWh) | ~6,9 saat | ~4,4 saat | — |
| Kia EV2 Long Range (61 kWh) | — | ~6,1 saat | ~3,0 saat |
Tablonun söylediği şey şu: bu segmentte en yavaş kombinasyon bile bir gecede tamamlanıyor. 44 kWh'lik bir bataryayı 7 kW ile doldurmak yaklaşık 7 saat sürüyor — yani akşam 23:00'te taktığınız araç sabah 06:00'da dolu.
Üstelik gerçek hayatta bataryayı hiç %0'dan doldurmazsınız. Günde 50 km yapan bir sürücünün gecelik ihtiyacı 8-10 kWh civarındadır; bu da 7 kW'lik bir cihazda 1,5 saat demektir. Küçük bataryalı bir araçta ev şarjı, gücün değil zamanlamanın meselesidir.
22 kW Tuzağı: Kia EV2 Alacaklar İçin
Kia EV2'nin 22 kW opsiyonu ilgi çekici bir özellik, ancak evde kullanmak isteyenler için üç ayrı engel çıkarır:
- Trifaze şart. 22 kW yalnızca üç fazlı bağlantıda mümkündür. Monofaze aboneliğiniz varsa cihaz ne olursa olsun 7,4 kW'ta kalırsınız. Hangi tipte olduğunuzu trifaze mi monofaze mi rehberimizle öğrenebilirsiniz.
- Abonelik gücü yetmeyebilir. 22 kW, tek başına ortalama bir konutun sözleşme gücünün önemli bir kısmını yer. Güç artırımı ayrı bir süreçtir ve haftalar alabilir — abonelik gücü artırma yazımızda anlatıyoruz.
- Kazanç uykuda geçiyor. 42 kWh bataryada 11 kW yerine 22 kW kullanmak süreyi ~4,2 saatten ~2,1 saate indirir. Kazanılan 2 saat, uyuduğunuz saatlerdir.
Sonuç: 22 kW, halka açık AC istasyonlarda ve iş yeri otoparklarında değerlidir; evde çoğu kullanıcı için gereksiz maliyettir. Bu segmentte ev için doğru cevap neredeyse her zaman 7,4 kW veya 11 kW'tır. Güç seçimini 7,4 / 11 / 22 kW karşılaştırmamızda ayrıntılı ele alıyoruz.
Hangi Araca Hangi Wallbox?
| Aracınız | Ev için önerilen cihaz | Neden |
|---|---|---|
| Dacia Spring | 7,4 kW monofaze | Araç zaten 7 kW ile sınırlı |
| ë-C3 / Grande Panda (11 kW opsiyonsuz) | 7,4 kW monofaze | Fazlası araçta karşılık bulmaz |
| ë-C3 / Grande Panda (11 kW opsiyonlu) | 11 kW trifaze | Aracın tam kapasitesi kullanılır |
| Hyundai Inster | 11 kW trifaze | 11 kW standart; trifaze varsa değerlendirin |
| Kia EV2 | 11 kW trifaze | 22 kW evde gereksiz; 11 kW gece için fazlasıyla yeterli |
| Togg T6X | Veriler açıklanınca karar verin | Altyapıyı şimdiden hazırlayın |
Aracınıza uygun gücü hızlıca bulmak için şarj istasyonu seçim asistanımızı kullanabilirsiniz. Cihaz fiyat aralıkları için wallbox fiyatları yazımıza göz atın.
Ucuz Araçta Şarj Yöntemi Neden Daha Çok Önemli?
Araç fiyatı düştükçe, kullanım maliyetinin toplam sahip olma maliyeti içindeki payı büyür. 1,5 milyon TL'lik bir araçta her ay ödediğiniz şarj bedeli artık küçük bir kalem değildir.
Evde AC şarj ile halka açık DC hızlı şarj arasındaki kWh farkı her ay tekrar eder; gece tarifesi devreye girdiğinde makas daha da açılır. Kendi tarifeniz ve kilometrenizle bu farkı şarj maliyeti hesaplama aracımızla görebilir, yöntemi şarj maliyeti yazımızda inceleyebilirsiniz.
Bu segmentte küçük batarya bir dezavantaj değil, ev şarjı açısından avantajdır: gecelik döngü kısadır, gerekli cihaz gücü düşüktür, dolayısıyla kurulum da daha ekonomiktir.
Sık Sorulan Sorular
Ucuz elektrikli araç için 22 kW şarj istasyonu almalı mıyım?
Hayır. Bu segmentteki araçların çoğu 7-11 kW ile sınırlıdır; 22 kW'ı yalnızca Kia EV2 opsiyonel olarak sunar ve evde kazandırdığı süre uyku saatlerine denk gelir. Ayrıca trifaze bağlantı ve yüksek abonelik gücü gerektirir.
11 kW cihaz aldım ama aracım 7,4 kW; sorun olur mu?
Olmaz. Araç ile cihaz haberleşir ve şarj, ikisinden düşük olan değerde gerçekleşir. Cihaz zarar görmez. İleride 11 kW destekleyen bir araca geçecekseniz bu bir yatırım olabilir.
Kia EV2 evde kaç saatte dolar?
11 kW ile 42,2 kWh versiyonu yaklaşık 4,2 saatte, 61 kWh Long Range versiyonu yaklaşık 6,1 saatte %0'dan %100'e dolar. Günlük kullanımda bu süreler çok daha kısadır.
Togg T6X için şimdiden cihaz alabilir miyim?
Altyapıyı (izin, abonelik gücü, kablo güzergâhı, topraklama) şimdiden hazırlamak mantıklı; cihaz gücü kararını ise T6X'in AC şarj verileri açıklandıktan sonra vermek daha doğru.
Aracımın AC şarj gücünü nereden öğrenirim?
Aracın resmî teknik broşüründen veya kullanım kılavuzundan. Haber sitelerindeki değerler tutarsız olabiliyor; donanım paketine göre de değişiyor. Satın alma öncesinde bayiye açıkça sorun.
Sonuç
Uygun fiyatlı elektrikli araç segmenti 2026'da gerçek bir seçenek yoğunluğuna ulaştı ve Togg T6X ile 2027'de daha da kalabalıklaşacak. Bu araçları karşılaştırırken fiyat ve menzilin yanına AC şarj gücünü de koyun — çünkü evde geçireceğiniz her gece bu rakama bağlı.
İyi haber şu: bu segmentte pahalı ve karmaşık bir kurulum gerekmiyor. Küçük bataryalar, düşük güçlü ve ekonomik bir wallbox ile bir gecede rahatça doluyor. Yanlış olan, "ne olur ne olmaz" diyerek gereğinden güçlü bir cihaza ve gereksiz bir altyapı yatırımına girmek.
👉 Aracınıza ve elektrik altyapınıza gerçekten uyan gücü birlikte belirleyelim: ücretsiz keşif için iletişime geçin veya ABB Terra AC modellerini inceleyin.
Kaynak notu: Bu yazı 31 Ağustos 2026 itibarıyla hazırlanmıştır. Kia EV2 batarya, menzil ve AC/DC şarj verileri Kia Europe resmî ürün sayfasından; Türkiye fiyat ve versiyon bilgileri 13 Ağustos 2026 tarihli DonanımHaber fiyat listesinden alınmıştır. Pazar payı verileri ODMD'nin ocak-temmuz 2026 dönemine aittir. Diğer modellerin teknik verileri üretici ve teknik veri tabanı kaynaklarından derlenmiştir. Fiyatlar ve donanım içerikleri kampanya, stok ve vergi koşullarına göre sık değişir; AC şarj gücü donanım paketine göre farklılaşabilir. Satın alma öncesinde aracın güncel teknik broşürü ve yetkili satıcı teyidi esas alınmalıdır. Şarj süreleri %0-100 aralığı için yaklaşık değerlerdir.
Etiketler: